Nie je žiadnym tajomstvom, že vhodné závesy či záclony dokážu výrazne zmeniť vzhľad a atmosféru miestnosti vo vašej domácnosti. Nielenže sú dôležitým dizajnovým prvkom každého priestoru, no plnia aj významnú funkciu príjemného, niekde nevyhnutného tienenia. Na dnešnom trhu existuje široký výber materiálov, štýlov, vzorov, druhov tieniacich prvkov do domácnosti. No čo ak vám vaša kreatívna duša hovorí vytvoriť si závesy svojpomocne?
Aj to je samozrejme možné. Ak ste čo len trochu nadaní pre ručné práce, máte určité estetické cítenie, trpezlivosť a precíznosť, môžete si vyčarovať do vášho priestoru naozaj krásne záclony či závesy, ktoré budú absolútne vyhovovať vášmu vkusu a potrebám v byte, a ešte sa pri tom aj môžete dobre zabaviť.
Vybrať si ideálne záclony na mieru z tých najlepších materiálov, šité priamo do vašich priestorov je jedna vec. No niečo iné je rozhodnúť sa vytvoriť si ich celkom sami. Určite to zvládnete, no aj pri tom je potrebné dodržiavať určité zásady, vďaka ktorým docielite vytúžený efekt po účelovej aj estetickej stránke.
Druhy tienenia
Poďme sa však najprv pozrieť, akými rôznymi spôsobmi môžete docieliť lepšie zatienenie vašej domácnosti. Existuje niekoľko možností, po ktorých môžete siahnuť podľa toho, čo presne od nich očakávate. Aké druhy tienenia existujú?
Záclony
Niekto na túto starú dobrú klasiku jednoducho nedá dopustiť. Záclony dokážu zahriať a zútulniť atmosféru celého priestoru. Ich hlavnou vlastnosťou je, že sú priehľadné, takže doslovne netienia, iba tlmia prudké slnko a svetlo.
V minulosti sa vo veľkom siahalo po vycibrenejšom štýle záclon – teda čipkách či mašliach. Dnes sa oveľa viac preferujú jednoduché, rovné záclony. Dajú sa bez problémov skombinovať so závesmi aj žalúziami.
Závesy
Ak však chcete mať možnosť dokonale miestnosť zatemniť, treba siahnuť po závesoch. To je ich hlavná funkcia spolu s dekoračnou. Ak zvolíte kvalitne izolatívny materiál, dokáže vás záves ochrániť dokonca aj od hluku a v zime udržiava v izbe viac tepla.
Existuje veľa druhov závesov čo sa týka spôsobu inštalácie, pohybu, veľkosti, účelu, materiálu či dizajnu. No v zásade sa budete musieť rozhodnúť, či potrebujete záves s čiastočným prepúšťaním svetla, teda dimout, alebo s nulovým prepúšťaním svetla, teda blackout závesom.
Rolety a žalúzie
Ďalšou možnosťou tienenia vašej domácnosti sú rolety a žalúzie. Môžete si vybrať z rôznych druhov podľa dizajnu, materiálu aj spôsobu ovládania. Látkové rímske rolety sú vďačné pre svoju ľahkú údržbu aj univerzálnosť, s akou sa hodia do každého priestoru. Niekto zasa nedá dopustiť na klasické drevené žalúzie, ktoré však môžu byť problém v kúpeľni, kde na ne môže pôsobiť vlhkosť.
Aký materiál na záves si vybrať
Záves je asi najuniverzálnejším spôsobom zatieňovania v domácnosti, po ktorom sa siaha najčastejšie. Poskytuje súkromie, dostatočné zatemnenie, ochranu pred hlukom a vďaka naozaj širokému výberu materiálov ho viete perfektne zladiť s ostatným priestorom. Môže byť originálnym a sviežim akcentujúcim prvkom miestnosti, zútulní ju a skrášli.
Blackout je istota
Pri výbere materiálu na záves rozhoduje predovšetkým účel, na ktorý vám bude slúžiť. Ak máte ujasnené, že chcete blackout závesy s nulovým prepúšťaním svetla, mali by ste si na ich výrobu vybrať predovšetkým kvalitné zatemňovacie látky. Také, ktoré vám dokážu zabezpečiť úplnú tmu aj ochranu pred hlukom. V lete sa vďaka takýmto materiálom tiež miestnosť pomalšie zahrieva.
Zatemňovacie/blackout látky teda prirodzene využijete najlepšie v spálňach, detských izbách, všade, kde potrebujete pokoj a dobrý spánok. Ide o látky, ktoré neprepúšťajú svetlo ani hluk vďaka svojej špeciálnej vnútornej vrstve.
Blackout materiály sa veľmi často okrem domácností využívajú aj v hoteloch, divadlách, konferenčných miestnostiach či iných spoločenských priestoroch. Určité je vhodné využiť ich aj ako textíliu pri tienidlách na lampy, či iných spôsoboch ochrany a tienenia pred slnkom – markízach, slnečníkoch…
Príroda alebo syntetika?
Čo sa týka výberu prírodného, alebo syntetického materiálu pri výrobe závesov a záclon, obe majú svoje výhody aj nevýhody:
Prírodné materiály
- sú príjemnejšie na dotyk
- lepšie tlmia hluk
- náročnejšie na údržbu
- krčivé
- drahšie
Syntetické materiály
- nenáročné na údržbu
- netreba ich žehliť
- cenovo výhodnejšie
- môžu vyblednúť či zmeniť tvar
- neprepúšťajú vlhkosť
Niekoľko rád a inšpirácií pri výbere závesov
Keď ste sa už rozhodli vytvoriť si do vašej domácnosti závesy, treba vopred zvážiť niekoľko možností a zásad, ktoré vám dopomôžu k tomu najlepšiemu výslednému efektu.
Pri výbere vhodného závesu či záclony v prvom rade pocítite jednu z mnohých výhod podlahového kúrenia – ak ho máte doma – pretože vám celkom odpadne starosť, ako vhodne prekryť závesom či záclonou radiátor. Navyše, si nebudete závesom zakrývať zdroj tepla a brániť mu prúdiť do miestnosti.
Bude však dobré myslieť na niekoľko iných vecí:
- Zlaďte závesy so žalúziami. Pri drevených žalúziách bude dobré zvoliť ako hlavný odtieň závesu nejakú matnejšiu farbu. Drevené žalúzie sú také elegantné samé o sebe, že znesú aj jednofarebný záves.
- Zlaďte závesy so záclonami. Ak chcete závesy aj záclony, riaďte sa jednoduchým pravidlom – ak je na jednom materiáli výrazný vzor, druhý by mal byť jednoduchý, bez vzoru. Výrazné oba materiály vytvoria vo vašej domácnosti dojem chaosu a preplnenosti.
- Nebojte sa dekorácií. Ladiť štýlovo je v poriadku, ale ak máte radi niečo ozdobnejšie, pokojne siahnite po výrazných kovových úchytoch, sponách či strapcoch.
- Kto povedal, že v celom dome musíte mať rovnaké závesy? Nie je to tak, každá izba si vyžaduje inú atmosféru a podľa toho ju majú dopĺňať aj závesy. Aj tu však platí, že by malo všetko zapadať do jedného štýlu a charakteru vašej domácnosti.
- Myslite pri výbere materiálu závesov či záclon na to, ako doplnia samotné zariadenie miestnosti. Ak máte doma krásny nábytok z masívneho dreva, už ste spolovice vyhrali – kombinácia peknej drevenej komody, skrine či vitríny a vhodného závesu je základ elegantného priestoru.
Akú farbu závesov zvoliť
Pri tejto otázke neexistuje jednoznačná odpoveď, ani pravidlo. Môžete sa vybrať viacerými cestami – závesy môžu byť s ostatným zariadením v súlade, alebo kontraste. Závesy môžu byť rovnakej farby ako steny a nábytok, alebo, ak chcete, aby boli práve závesy stredobodom pozornosti, vyberte odtieň závesu, ktorý bude so stenami a nábytkom kontrastovať.
Ako si vyrobiť vlastné závesy
Keď ste dobre premysleli všetky spomínané faktory pri výbere závesu či záclon, od účelu, materiálu až po dizajn, na rad prichádza ich samotné zhotovenie. Ako si teda vytvoriť závesy do bytu krok po kroku?
Čo k tomu budete potrebovať:
- látku na samotný záves, príp. na obloženie závesov
- nožnice
- pravítko, páskový meter
- šijací stroj
- niť
- špendlíky
- žehličku
Odmerať
Prvým krokom je – tak ako pri mnohých iných domácich a kutilských prácach – všetko si poriadne odmerať. Stanovte si, kde chcete mať tyč na zavesenie, podľa toho upevnite konzoly. Potom zmerajte vzdialenosť od tyče po miesto, kam by mali závesy siahať. Dôkladne tiež zmerajte šírku okna.
Vystrihnúť
Odporúča sa k nameraným údajom zohľadniť a pridať miesto na horný úchyt a dolné a bočné lemy. Vystrihnite obdĺžnik látky podľa rozmerov (podšívková látka by mala byť o niečo kratšia a rovnako široká).
Olemovať
Látku pripravte tak, aby jedna strana smerovala k podšívke. Pripnite ich k sebe, aby držali na mieste a pozdĺž jednej strany ušite rovnú líniu, čím vytvoríte lem. Preložte cca 3,5-4 cm spodného okraja podšívkovej tkaniny a cca 7,5 cm závesovej tkaniny. V mieste, kde sa prekrývajú ich prikryte a zošite, čím vytvoríte spodný lem.
Ak sa lemový šev nestretáva s bočným lemom, zošite ich k sebe, aby nevznikol voľný lem.
Zošiť
Nájdite stred látky a podšívky, označte tento bod, pripnite látku a podšívku k sebe, a potom šijacím strojom postupujte od stredu do strán. Nevadí, ak je podšívková látka kratšia. Zošite ich spolu rovnako ako prvú stranu.
Odstrihnúť nite, vyžehliť švy
Teraz, keď máte ušité tri strany, siahnite do spodného rohu a otočte záclonu pravou stranou von. Orežte visiace nite a vyžehlite švy, aby boli čisté. Ak nemáte žehličku, jednoducho ich stlačte prstami, aby sa zjednotili.
Vytvoriť vrecko
Vrchnú látku preložte cez cca 8 cm látky, pripnite a ušite pozdĺž okraja látky tak, aby medzi vrchnou časťou záclony a stehom vzniklo vrecko (kadiaľ bude viesť tyč). Odstrihnite všetky voľné nite.
Vyžehliť
Teraz vyžehlite celú záclonu, aby ste sa zbavili neželaných záhybov.
Zavesiť
Záclonovú tyč prestrčte cez kapsu a potom ju zaveste alebo pripevnite k držiakom na stene. A váš vlastnoručne vyrobený záves je hotový
Ako sa starať o závesy a záclony
Viete, ako správne oprať záclony? Odpoveď sa ukrýva v materiáli, ktorý ste si na závesy či záclony vybrali. Pozorne si preštudujte štítok každej tkaniny, aby ste ju nepoškodili.
Pri záclonách a jemných materiáloch je istotou ručné pranie. Záclony stačí mať hodinu namočené v teplej vode a prášku na to určenom, potom ručne jemne preplákať a rovnomerne zavesiť a nechať sušiť – najideálnejšie na čerstvom vzduchu.
Závesy, ktoré sú z odolnejších materiálov ako záclony možno pokojne prať aj v práčke. Samozrejme, farebné tkaniny vyžadujú adekvátne pracie prostriedky, takisto ako biele. Závesy tiež budú vyžadovať občas dôkladne povysávať, keďže dokážu byť lapačmi prachu.
Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista