Mačky si v domácnosti vždy nájdu niečo, čo ich zaujme a s čím sa dokážu pohrať. Je známe, že ich poteší aj obyčajná škatuľa, do ktorej zalezú alebo ju roztrhajú. Napriek tomu, že vaša mačka sa dokáže zahrať s čímkoľvek, mali by ste jej dopriať aj zopár extra hračiek. Nemusí ísť o drahé kupované hračky. Vyrobiť sa dajú svojpomocne s trochou fantázie a malých pomôcok.
Každá mačka miluje hru, ale pozor na agresivitu
V žilách každej mačky koluje krv bojovníka a lovca. Mačky, ktoré nežijú vonku, ale v byte alebo v dome si potrebujú svoje lovecké inštinkty vynahradiť inak ako lovením myší a potkanov. Vedci vyrátali, že mačky potrebujú denne v priemere 10 hier na lov. Tu prichádzajú na rad ich páni, ktorí kliknú na obchod pre zvieratá a vyberú pre mačku nejakú hračku či preliezku. Druhou možnosťou je navštíviť zverimex a kúpiť len malé pomôcky, z ktorých sa dajú vyrobiť zaujímavé hračky. A čo sa stane, ak budete túžbu mačky po hre ignorovať? Niektoré mačky sa stanú z nečinnosti apatické, smutné, bez energie. Iné naopak cítia tak veľkú absenciu dobrodružstva, že začnú všetko okolo seba trhať a dokonca napádať ľudí. Nemýľte si hryzenie či škriabanie ľudí s hrou. Nikdy by ste mačke nemali dovoliť, aby si kompenzovala hru takýmto spôsobom. Pozor aj na to, že ak sa s mačkou hráte príliš dlho a nedožičíte jej pocit víťazstva, môže sa stať agresívnou. Aký spôsob hrania je správny a ako si vyrobiť jednu či dve hračky pre mačku?
Výroba hračky pre mačku je hrou samotnou
Každá hra s mačkou by sa mala podobať tomu, čo robí mačka v prirodzenom prírodnom prostredí. Nejde teda o hladkanie a mojkanie sa, ale o hranie sa na lovca a korisť. Môžete vyskúšať dva základné spôsoby hry. V prvej dožičíte mačke pocit, že svoju korisť naháňa. V druhej hre ju necháte na korisť číhať. Pomôckou vám môže byť informácie, že mačky majú radi veci, ktoré šuštia, vydávajú cinkajúci zvuk a rýchlo sa hýbu. Pre výrobu prvej hračky vám preto bude stačiť lanko a zvončeky, ktoré predávajú chovateľské potreby. Na lanko priviažte starú ponožku so zvončekom uprostred. S ponožkou hýbte rôznym smerom, zrýchľujte, následne spomaľte a nechajte mačku ponožku uloviť. Druhým tipom je myš vyrobená z rolky od toaletného papiera. Rolku omotajte vlnou, do ktorej pripevníte zvonček. Na rolku môžete prilepiť aj korok z fľaše predstavujúci myší nos. Rolku uviažte na špagát a schovajte ju do škatule tak, aby jej trčal nos. Keď mačka začne myš pozorovať a bude pripravená na útok, pustite sa do naháňania. Je to jednoduché, však? Prajeme vám veľa zábavy!