Interiérový dizajn je profesia, ktorá sa zameriava na architektúru a priestorové plánovanie, vytvára súdržné a esteticky príjemné návrhy pre domáce interiéry aj podniky. Profesionálni interiéroví dizajnéri vyžadujú vzdelávanie a formálne školenie.
Či už zariaďujete svoj dom alebo sa chcete stať profesionálnym interiérovým dizajnérom, tu sú tipy a základy interiérového dizajnu, ktoré vám pomôžu začať.
Interiérový dizajn vs. interiérové dekorovanie
Interiérový dizajn a interiérové dekorovanie sa často považuje za to isté. Interiérový dizajn je profesia, ktorá si vyžaduje špecifické vzdelanie a školenie vrátane plánovania priestorov, dizajnu nábytku a architektúry.
Interiérový dekoratér nemusí mať také formálne vzdelanie a zameriava sa skôr na estetiku a vzhľad priestoru.
Tip: Chcete sa aj vy zdokonaliť a zhmotniť vaše nápady? Vyskúšajte online kurz na sketchup pre začiatočníkov, kde sa naučíte pracovať s 3D modelmi, ktoré sa využívajú práve v interiérovom dizajne.
Princípy interiérového dizajnu a dekorovania
Keď začínate s návrhmi, je potrebné mať na pamäti niekoľko základov interiérového dizajnu:
Štýl
Prvým krokom by mal byť výber štýlu pre váš domáci interiér, ktorý vám pomôže udržať váš priestor súdržný, jednotný a v harmónii. Existuje množstvo štýlov, z ktorých si môžete vybrať: shabby chic, moderný, industriálny, škandinávsky či farmársky. Mnohé z nich majú svoje jedinečné dizajnové prvky, farebné schémy alebo palety farieb. Zoznámte sa s nimi, aby ste si zistili, aké štýly a nápady na vyzdobenie sa vám páčia.
Ústredný bod
Každá izba by mala mať ústredný bod, to znamená, zaujímavý alebo krásny kúsok ako napríklad umelecké dielo, krb alebo pekný gauč, ktorý automaticky pritiahne pozornosť pri vstupe do miestnosti. Dávajte si však pozor na to, aby ste to neprehnali. Ak máte príliš veľa ústredných bodov, môže to pôsobiť rušivo.
Rovnováha
Ďalším princípom je rovnováha. Aby ste ju v každej miestnosti dosiahli, budete musieť rozložiť vizuálnu váhu vášho nábytku a akcentov. Zvážte teda veľkosť (veľké a malé predmety), textúru (tvrdé a mäkké predmety) a polohu (vysoké, nízke umiestnenie).
Farba
Výber farebnej palety je nevyhnutnou súčasťou interiérového dizajnu. Zvážte správne farby pre malú aj veľkú miestnosť. Farby môžu urobiť naozaj veľa.
Vzory
Miešanie rôznych vzorov v interiéroch je jednou z pokročilejších častí interiérového dizajnu. Vzory sa nemusia zhodovať, ale musia sa navzájom dopĺňať a koordinovať. Na to myslite pri zvažovaní farby, veľkosti nábytku a pri výbere dekorácií pre jednotlivé štýly.
Interiérový dizajn pre začiatočníkov: 8 tipov, ktoré by ste mali dodržiavať pri zariaďovaní vášho domova
Chcete sa ponoriť do sveta zariaďovania? Tu je niekoľko tipov pre začiatočníkov, ktoré vám pomôžu začať s ďalším projektom:
1. Míňajte opatrne
Keď s interiérovým dizajnom ešte len začínate, je najlepšie postupovať pomaly a rozhodnúť sa aj na základe vášho rozpočtu. Nábytok je veľkou investíciou a pravdepodobne bude tvoriť veľkú časť peňazí na výzdobu miestnosti. Ak máte obmedzený rozpočet, existuje niekoľko položiek, na ktoré by ste mali utrácať.
Investujte radšej do najdôležitejších kusov nábytku – pohovky a postele – a ušetrite na kobercoch, konferenčných stolíkoch a nástenných maľbách. Kombinácia drahých predmetov s lacnejšími možnosťami je skvelým trikom, vďaka ktorému bude miestnosť stále vyzerať štýlovo bez toho, aby ste museli míňať veľké množstvo peňazí.
2. Myslite na osvetlenie
K dobre navrhnutej miestnosti patrí vhodné osvetlenie, preto ho nezabudnite zahrnúť do svojho rozpočtu. Okná pre prirodzené svetlo, podlahové svietidlá, stropné svetlá, akcentačné osvetlenie, biele alebo svetlé steny a nábytok, to všetko sú skvelé spôsoby, ako opticky zosvetliť tmavý alebo zväčšiť malý priestor.
3. Vhodne využite akcentové kúsky
Mnoho ľudí sa pri zariaďovaní v miestnosti sústreďuje na „veľké“ kúsky ako sú pohovky, koberčeky, komody a stolíky a zabúdajú na drobnosti. Akcentné kúsky a dekorácie sú skvelým spôsobom, ako si dekorovať interiér a urobiť miestnosť osobnejšou a vizuálne zaujímavejšou. Použite veci ako sú misky, knihy a sošky na oživenie políc a konferenčných stolíkov.
Pekným akcentom sú aj vankúše, ktoré dokonca v niektorých prípadoch môžu vytvoriť ústredný bod miestnosti. Aj výber umeleckých diel môže byť pre miestnosť dôležitý, ale zvážte, ako ho vystavíte. Základným pravidlom je umiestniť nástenné obrazy a maľby na úroveň očí.
4. Váš domov nie je výstava ani galéria
Ak práve pracujete na dekorovaní a interiéri vášho domova, nesnažte sa, aby všetko vyzeralo ako na profesionálnych fotografiách alebo na internete. Tie sú určené na predvádzanie dizajnu a nábytku, nie na bývanie. Namiesto toho zvoľte také kúsky, aby mal váš dom dokonalú rovnováhu medzi nádherným dizajnom a zároveň bol obývateľný.
5. Praktickosť
Ďalšou zo zásad interiérového dizajnu je praktickosť. Nemá zmysel tráviť všetok čas navrhovaním nádhernej izby, ak sa vám tam nezmestí nábytok alebo nemôžete prejsť priestorom medzi stolom a dverami. Najlepšie je začať so základmi interiérového dizajnu – zistite, či sa nábytok hodí do vašej izby a kam. Premyslite si rozmiestnenie nábytku podľa toho, čo od izby chcete a aké predmety najviac využívate.
6. Neponáhľajte sa
Keď navrhujete svoj domov, nie je kam sa ponáhľať, preto si venujte dostatok času. Zbytočným ponáhľaním sa, môžete skončiť s domácnosťou, s ktorou nebudete spokojní. Urobiť to správne je dôležitejšie ako urobiť niečo rýchlo.
7. Pridajte osobitosť
Keď navrhujete svoj domov, je ľahké nechať sa ovplyvniť trendami alebo inými ľuďmi. Avšak vaša domácnosť by mala odrážať najmä vašu osobnosť. Či už ste veselý, pokojný a sčítaný človek alebo človek plný života a osobnosti, prevoďte tento pocit do dizajnu vášho domova. Vymyslite si zoznam 5 slov, ktoré opíšu váš priestor a popustite uzdu svojej fantázii.
8. Urobte krok späť
Dobrý interiérový dekoratér dokáže naskenovať miestnosť a ihneď pochopiť, aké predmety v miestnosti fungujú a kedy je niečo nevkusné. Máte pocit, že vám niečo chýba? Ak nemôžete presne určiť, čo vaša miestnosť ešte potrebuje, ustúpte a pozrite sa na miestnosť ako celok. Či už je to prázdna stena, ktorú treba vyplniť, stena, ktorá potrebuje farebný nádych alebo roh, ktorý volá po rastline. Pri pohľade na miestnosť z diaľky je často ľahšie vidieť, čo je potrebné pridať, vymeniť alebo odstrániť.
Tip: Viete, ako pomocou aranžovania kvetín môžete zútulniť svoj interiér?
Aplikácie, ktoré vám zjednodušia zariadenie domácnosti
Ak si chcete vylepšiť interiér vášho domu alebo vás čaká rekonštrukcia a chcete svoj byt zmeniť, dnes si už vystačíte aj bez interiérového dizajnéra. Nasledujúce aplikácie pre android a iOS vám pomôžu zjednodušiť zariadenie domácnosti.
Houzz
Aplikácia Houzz má viac ako 10 miliónov inštalácií, takmer 400-tisíc recenzií a obsahuje databázu niekoľkých miliónov inšpiratívnych fotiek, ktorými si môžete zrenovovať alebo zariadiť celý byt. Za pomoci 3D vizualizácií si vo virtuálnej realite dokážete pozrieť, ako bude vaše vysnívané bývanie vyzerať. A ak sa chcete pochváliť, všetky fotografie, nápady a vizualizácie môžete zdieľať s rodinou či priateľmi.
MagicPlan
Praktická aplikácia MagicPlan vám umožní takmer všetko. Od konfigurácie vody a elektrických rozvodov, cez okná a dvere až po nábytok. Všetko si v nej viete dokonalo vymerať a rozložiť. Stačí naskenovať miestnosť a môžete sa pustiť do práce. Do miestnosti potom môžete vkladať nový nábytok, zariadenie a uvidíte, ako vám tam zapasuje bez toho, aby ste museli niečo merať alebo sťahovať nábytok.
Homestyler
Aj pomocou tejto aplikácie si môžete zariaďovať svoju izbu alebo dom s množstvom 3D objektov a pomocou rozšírenej reality vizualizovať ich reálnu podobu. Obrázky môžete následne zdieľať s komunitou Homestyler alebo na sociálnych (Facebook, Pinterest či Instagram).
Room Planner
Ste fanúšikom nábytku z IKEI? Túto aplikáciu si obľúbite, pretože obsahuje ich kompletný katalóg. Zaujímavá aplikácia na zariadenie a plánovanie domácnosti, ktorá obsahuje aj herné funkcie ako napríklad rebríček popularity a rôzne úlohy. Pre plné využívanie však treba zaplatiť mesačný alebo ročný poplatok.
ColorSnap
Máte už všetko naplánované a rozhodujete sa už len nad farbou? S jej výberom vám poradí ColorSnap. Táto aplikácia vám v reálnom čase ukáže, ako bude vyzerať vaša izba napríklad s červenou. Obsahuje aj kalkulačku, s ktorou si vypočítate, koľko farby budete potrebovať na danú miestnosť.
Ďalšie inšpirácie
Nie je veľkým prekvapením, že Pinterest, obrovské úložisko inšpirácií s obrázkami a témami, je skvelým miestom na vymýšľanie nápadov. Pinterest poskytuje viac než len inšpiratívne vizuálne prvky, je to tiež perfektná webová stránka na brainstorming vašich nápadov pomocou virtuálnej nástenky.
Nielenže môžete vytvárať vlastné verejné a súkromné nástenky, ale môžete ich tiež zdieľať s vašimi priateľmi na sociálnych sieťach. Pinterest je skvelým miestom, kde začať, ak hľadáte inšpiráciu. Je to tiež miesto, kde môžete začať zhromažďovať obrázky a nápady ešte predtým, ako začnete niečo kupovať.
Inšpiratívne môžu byť aj časopisy a web stránky zamerané na bývanie, ale aj výstavy či veľtrhy s nábytkom.
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače